14 iunie 2023, de la ora 16
Complexul Muzeal din Bistrița

Expozitie Eduard Stoica 2023

Pe simezele Complexului Muzeal din Bistrița, este organizată prima expoziție din seria „Din ateliere” recomandată și curatoriată de GHENESCO, a artistului Eduard Stoica, absolvent al Secției de Artă Sacră a Facultății de Teologie Ortodoxă, a Universității Babeș-Bolyai, membru al UAP-filiala Cluj și colaborator permanent al Asociației în devenire Centrul de Creație și Cercetare Continuă „Sfântul Evanghelist Luca” din cadrul facultății. Memento-ul imagistic „Din ateliere” se constituie ca o nobilă necesitate de a-mi împlini în continuare dorința firească a susținerii artiștilor dedicați total artei. Eduard Stoica văzut de mine este o certitudine a spiritului contemplativ preocupat, afectat, revoltat, nostalgic, cercetând, iscodind și așezând prin infinitele atingeri ale penelului mereu înnoite simbioze ale cerului cu pământul. Gestul lui Eduard Stoica este de fiecare dată o urzeală a miracolului copilăriei mature instrumentând cu naturalețe oscilația dintre rezolvarea plastică impresionistă și cea expresionistă. Discursul său ideatic este un program etic al unui militant pentru armonia umanității constituindu-se lucrare cu lucrare ca stare inefabilă printr-o elaborare responsabilă și conștientă, păstrând nealterată o nuanță a înălțimii în exprimarea spiritului înnoit. Viața noastră de artiști este cel mai înălțător proiect umbrit în lumina providenței, iar secretul tăinuit rămâne recuperarea copilăriei din noi, în permanenta căutare a arhipelagului unde ne întâlnim unii cu alții într-un repaus al împărtășirii sentimentelor pictate și așezate unele lângă altele pe un perete. Rodul acestui melanj al complementarității extreme uneori, conferă publicului o perspectivă fascinantă a reverberației produsă de incidența conceptelor interferate care ne induc dorința de a recompune un nou discurs vizual a cărui pertinență și afinitate constă în cercetarea comună a nuanței spirituale, a unei posibile umanități salvate din ermetismul și uniformismul generat de inteligența artificială. Vă invităm astfel miercuri, 14 iunie 2023, de la ora 16 la vernisarea expoziției „Din ateliere” pentru a susține împreună un moment artistic de excepție.

Inițiator proiect și curator Lect. Univ. Dr. Marius Dan Ghenescu