✟ LIA-RODICA ONIȚIU ✟

Sâmbătă, 7 iunie 2024, a trecut la cele veșnice Doamna LIA-RODICA ONIȚIU, mamă și bunică mult îndrăgită. Adormita în Domnul a fost fiica prestigiosului profesor de Teologie Dogmatică și Apologetică ISIDOR TODORAN, cel care a făcut parte din corpul profesoral al Academiei (apoi Institutului Teologic Universitar) din Cluj în anii 1939-1940 (și 1945-1952), fiind o perioadă și prorector al acestuia. Menționăm că părintele profesor Isidor Todoran a activat și în cadrul Academiei Teologice din Oradea, iar după desființarea abuzivă a Institutului Teologic din Cluj, în 1952, a trecut la Institutul Teologic Universitar din Sibiu, unde a rămas până la pensionare. Numele său îl poartă astăzi Școala Doctorală de Teologie Ortodoxă din cadrul Universității „Babeș-Bolyai”. Prin înmormântarea a cărei slujbă va fi oficiată de către părintele profesor Ioan Chirilă, Lia-Rodica Onițiu se va alătura tatălui său, în Cimitirul Central din Cluj. Întru acestea rostim și noi: Dumnezeu să o odihnească în pace!